Dobrý architekt vás provede celým procesem. A stojí ranec!

Dobrý architekt vás provede celým procesem. A stojí ranec!

Obsah

Jak probíhá spolupráce s architektem?

Obecně dobrý architekt dokáže odhalit potenciál místa a navrhnout řešení šitá na míru vašim představám. Společně budete diskutovat o možnostech a postupně iterovat návrh až k finální podobě. Budete ho upřesňovat v dalších stupních projektové dokumentace pro úřad, pak v dokumentaci pro stavbu a nakonec přímo na stavbě, za pochodu.

Jde stále o zpřesňování projektu, od prvotních skic až po detaily typických nebo atypických prvků. Projednání záměru, včetně vyřízení všech povolení, bývá často kvůli složitosti postupů a znalosti studie v gesci architekta.

První setkání

Na začátku bývá zpravidla nezávazná schůzka v ateliéru (někdy na místě záměru, ta ale bývá zpoplatněná). Klient přichází se svou představou. Je to vzájemné osobní představení, vysvětlení záměru a prostor pro rozhovor, „oťukání se“. Architekt s vámi probere vaše potřeby, finanční možnosti a specifika daného místa.

Na základě toho si architekt udělá představu o složitosti a dalších krocích. Buď pro vás vypracuje cenovou nabídku na přípravu projektu (viz níže), na jejímž základě pak stanoví další ceny, alt. vypracuje cenu pro přípravu včetně studie.

Příprava

Po ověření regulativů, sestavení stavebního programu a případném stanovení doplnění podkladů (např. zaměření, různé průzkumy apod.) se může teprve začít postupně pracovat na studii. Stavební program odráží způsob bydlení a života klienta.

Studie

Je skvělé, že máme každý možnost volby. Někomu stačí katalogový projekt s úpravou, někdo si nechá překreslit svůj půdorys bez změn, a někdo si nechá studii ušít na míru. Ten rozdíl je v rozsahu, péči, a tedy i v čase, což se zákonitě projeví na ceně.

Dobrý architekt věnuje studii a projektu dostatek času. Nezaměřuje se pouze na technické a funkční požadavky, ale zkoumá také různé vrstvy – od historických stop až po kontext, vazby místa, aby zajistil, že nová vrstva bude fungovat. Ověřuje, testuje, „tedy vysedí“ pohledy na dům, kde bude jaké okno, jaký bude výraz. Vše ladí na schůzkách se stavitelem, aby byly obě strany spokojené (počítejte 3–6 schůzek včetně návštěvy lokace).

Odevzdanou práci vnímáme jako naši vizitku, profesní čest, kterou si neseme po celý život. Pro někoho možná klišé, pro nás realita. Vzniká tak individuální návrh, který reflektuje klienta i architekta. Stavba existuje v širších souvislostech, což vyžaduje pečlivý přístup a čas.

Předjednání s úřady a povolení záměru

Dle nové stavebního zákona se jedná o povolení záměru. Je zvykem, dle situace a dotčených orgánů (hlavně CHKO, památková péče apod.), záměr předjednat.

Poté se udělá zjednodušená stavební dokumentace v koordinaci s profesemi (min. statik a požární specialista), se kterou se může požádat o stanoviska, alt. přímo o povolení záměru.

Dokumentace pro provádění stavby a rozpočet

Podle nového stavebního zákona je nutné zpracovat pro projekt novostavby rodinného domu a stavby pro rekreaci detailní dokumentaci pro provádění stavby („prováděčku“) před započetím výstavby. Viz NSz 283/2021 > §157 (1) d) > §160 (2) a) a e), zákon č. 131/2024, příloha č. 9 o obsahu dokumentace. Zároveň při rekonstrukci domu/bytu to není nutné, viz §6 ohledně změny stavby a přílohy č. 2 odst. (2) b) NSz.

Následně spolu s rozpočtářem a dalšími profesemi připraví položkový rozpočet na všechny prvky stavby a práce. Slepý výkaz se pak předkládá firmě k nacenění; vyplnění slouží pro srovnání, banku apod.

Rekapitulace: S čím vším vám tedy architekt může pomoci?

  • Úvodní nezávazná schůzka v kanceláři
  • Příprava zakázky: Architekt ověří regulativy, návštíví lokaci a stavební úřad, připraví stavební program s ohledem na finance.
  • Studie návrhu: Zpracuje studii pro rekonstrukci nebo novostavbu domu, interiér bytu apod.
  • Projekt pro úřady: Vypracuje projektovou dokumentaci pro povolení záměru a zajistí potřebná stanoviska.
  • Dokumentace pro provádění stavby: Připraví podrobný projekt včetně detailů, specifikace materiálů a technologií pro realizační firmy.
  • Rozpočet: Již od počáteční fáze se pracuje s orientačním rozpočtem podle m²/m³. V rámci projektu pro provedení stavby se vypracuje položkový rozpočet.
  • Dozor projektanta: Dohlíží na průběh stavby a zajišťuje soulad s projektovou dokumentací. Koordinuje a komunikuje s realizačními firmami a řemeslníky. Pomáhá řešit nečekané komplikace, které se během stavby nebo rekonstrukce často vyskytnou.

S kým architekt v průběhu projektu spolupracuje?

Architekt úzce spolupracuje s řadou dalších odborníků, kteří obvykle fungují jako subdodavatelé dle potřeby. Patří mezi ně například:

  • Statik
  • Další stavební inženýři
  • Projektant topení, vzduchotechniky a klimatizace
  • Energetický specialista
  • Projektant kanalizace a vody
  • Požární specialista
  • Projektant slaboproudu a silnoproudu
  • Specialista na osvětlení a oslunění
  • Rozpočtář
  • Odborníci na projektovou podporu jednotlivých technologií a výrobků
  • apod.

A kolik to bude všechno stát?

O tom Vám napíšu příště.